2021. január 21., csütörtök

Telehold fényű tűzgömb Szlovákia felett

2021 január 19-én hajnali 1:59-kor (helyi időben) hatalmas tűzgömböt láthattak a szerencsés észlelők. 

Bíró Zsófia így látta a jelenséget: "..épp elegem lett az esti kutyaugatásból (hajnali 2 óra), mikor kivágtam az ablakot, hogy rászóljak a világra, mikor abban a pillanatban, pont előttem (É-K felé) megláttam az égen függőlegesen esni egy fényes zöldes-kékes Tűzgömböt, arany csóvával! A látványt káprázatosan felerősítette a vékony felhőzet, de maga a Tűzgömb tökéletesen érkezett egy kis felhőrésen keresztül. A fehéres havon is néha visszaverődött zöldes fénye, bevilágítva a tájat.. Majd 2 mp-en keresztül megállította bennem a világot ez a fenséges űrbéli jövevény... Kb. 5 foknyi arany színű csóvával, mely vöröses sziporkával égett el a végén.. kétszer is.. félúton ugyanis egy kicsit elhalványodott, majd újra felerősödött a magnak és a csóvájának is a fénye. Fényessége -9mg (max. -12mg) között lehetett. A második kihunyás során apró narancssárga darabok töredeztek le róla, majd tűntek el vörösesen a sötétben. A Tűzgömb pályájának teljes hossza kb. 10 fok lehetett. Életem második legmeghatározóbb Tűzgömbje.."




Landy-Gyebnár Mónika kamerája Veszprémből sikeresen lencsevégre kapta a hullást. Mire reggel értesültem a meteorról Gucsik Bence már össze is gyűjtötte az elérhető felvételeket, nem maradt más hátra mint kimérni és számolni. Szerencsére több médiumban is megjelent egy videó Sokorópátkáról, mely szintén hasznos információkat tartalmazott a tűzgömb paramétereiről. Sajnos az általam elérhető dedikált meteorkamerák nem rögzítették a jelenséget így megint az időjárási kamerák pontatlan anyagaival kellett dolgozni. Ezért minden adat csak közelítő jellegű, nagyságrendileg mutatja a hullás mérhető adatait. A tűzgömb útjának végéről semmilyen anyagot nem láttam, emiatt a nyomvonal végének magasságát nem tudjuk és az sem határozható meg, maradt-e anyag a hullás végére.




A bolida 89 km-es magasságban fénylett fel a szlovákiai Erzsébetháza közelében. 54 fokos szögben érkezett a légkörbe - viszonylag nagy sebességgel - 38 km/s-al tett meg 56 km-t. Ezalatt a sebessége kimutathatóan nem változott. A sokorópátkai felvételen a nyomvonal végének biztosan kimérhető magassága 44 km-en volt, de nagy bizonytalanság mellett a fák között 37 km-ig követhető... ez azonban nem biztos, hogy a hullás végső magasságát is jelenti, mivel a helyi domborzat eltakarta azt a kamera elől. A látható nyomvonal vége az alacsony tátra felett, Murányszabadi közelében volt. A legnagyobb fényességét 80-66 km-es magasságok között folyamatos felfényléssel érte el. Csupán 0,04Mpa nyomáson az anyag már ablatálódott és legnagyobb fényességét elérte 0,16 MPa nyomáson, ez nagyon gyenge szerkezetű anyagra utal. Ehhez hasonló értékeket figyelhettünk meg korábbi szenes kondrit hullásoknál pl. Maribo vagy Flensburg. A nagyon nagy pontatlansággal meghatározható naprendszerbeli pályája is a Plúton túlról eredezteti a beérkezett anyagot.



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése