Hardware




Egy meteoros rendszer kiépítése nem igényel különösebb informatikai képzettséget. Az alábbiakban végignézzük az UFOCapture programhoz szükséges hardware elemeket és azokat a hibákat, melyekkel megküzdöttem a telepítés közben, hogy megkönnyítsem hasonló állomások építését. Az alábbi szövegben ha valami nem teljesen érthető olvassátok el a Software-ről szóló írást is, mert lehet ott van elmagyarázva részletesen.

Kamera

A legelső próbálkozásom egy Quickcam webkamerával gyors kudarcba fulladt. Szegény még az égen alig cammogó iridium műholdat is alig látta. Egy villanásnyi meteor egy ilyen eszközzel teljesen reménytelen. Az első rendes kamera egy teljesen átlagos TTASO32C, ami a fényszennyezett városi égen is érzékel 2 magnitúdós csillagokat. A gyorsan suhanó meteorokból a nullás fényrend felettieket tudja elkapni. Egy évvel később szereztem be a KPC350BH -t, ami már egy nagyobb fényerejű kamera és jó ég alatt (jó jel-zaj viszony) akár a teljesen átlagos, 3 magnitúdós meteorokat is rögzíti.

A kamerák lelke az objektív. Ha széleslátószögű objektívet választunk akkor lehet sok meteor hagy nyomot, de ezek elég rövidek lesznek így nem valami mutatósak, teleobjektíveknél meg szinte biztosan kifutnak a képről, tehát valahol a kettő között kell választani az objektív fókuszát. Nekem a TT-n egy 3,5-8mm-ig zoomolható lencse van kb. 4mm-re állítva. A KPC-n egy Fujinon-Kyoto 3-8mm-ig zoom optika van szintén kb. 4mm-en dolgozik. Ezzel a két látómezővel gyakorlatilag le is fedem azt a vékony égbolt csíkot ami a házak között látható tőlem. Az optika másik fontos paramétere a fényerő, ami a TT esetében f1,4 a Fujinon-nak f0,95 ez a szám minél kisebb annál jobb, annál halványabb meteorokat foghatunk meg.



Grabber

A kamerákról érkező analóg jelet a videograbber fordítja át a számítógép számára érthető digitális jellé, erre én teljesen egyszerű USB portra dugható grabbereket használok. De a megfelelő grabber - kamera párost megtalálni egyáltalán nem egyszerű feladat. Az egyik legfontosabb tanácsom a hasonló rendszert építőknek, hogy már kipróbált, neten publikált, működő konfigurációval próbálkozzanak. Rengeteg időt és pénzt takarítanak meg ezzel. Nekem óriási szerencsém volt mert (ez itt a reklám helye) az RBNet számítástechnikai bolt hihetetlen rugalmasságának köszönhetően egymás után próbálhattam ki a választékukban szereplő grabbereket, hogy megtaláljam azt amelyik működik a kamerákkal. Nem emlékszem pontosan hány fordult meg a kezem alatt, úgy 6-8 különféle grabbert próbáltam ki, a többség még képet sem adott a kameráról... illetve volt amelyiknek ugrált vagy épp három másodpercenként váltott a képe fekete-fehérről szépiára !? ...szóval teljes a káosz ezen a téren. Ez utóbbi egyébként a most is a rendszerben működő Gigabyte Vcatch, ami a KPC350BH-val hozta létre a fent leírt jelenséget. De ugyanez a grabber a TTASO32C-n gyönyörű képet ad... Az elsőnek használt Mediatech MT4169 grabbert sem tudom ajánlani senkinek mert borzalmasan zajos a képe. Ha jól emlékszem a König és Avermedia Ezmaker grabberek egyáltalán nem adtak képet a kamerákról, a Hauppauge Live2 kifagyott. A KPC kamerám végül a Logilink grabberével adott jó képet bár a legalsó 1 pixel sor zölden ugrál, ez azonban szeremcsére maszkolható az UFOCapture-ből és nem nagy veszteség, de pár meteorképen azért látható.

Az egyetlen 'fülest' is a grabberekről kaptam, mikor Jakub Koukal-nál érdeklődtem hasonló rendszer építéséről vagy létezéséről. Egy ismerőse próbálkozott USB grabberes kamerákkal egy gépen és mintha sikerült volna neki, a lényeg hogy az USB-k külön controller-en kell legyenek. Ezt úgy oldottam meg, hogy az egyik kamera az alaplapra integrált USB-n a másik az egyik PCI porton keresztül megy be.

Kábelezés

A számítógép működéséhez amúgy is szükséges kábeleken kívül főleg USB hosszabbítókra van szükség hiszen a kamerák optimális elhelyezése valószínűleg nem a PC biztonságos helyéhez közel történik. A kamerákból kijövő BNC csatlakozós kábelt még egy adapter segítségével RCA-ra kell fordítani, hogy a grabber composit bemenete fogadni tudja. Persze lehet olyan kábelt is venni, mely egyik végén BNC a másikon RCA csatlakozós. Érdemes lehet a különböző kamerákból jövő kábeleket más-más színűre választani (szürke-fekete) vagy megjelölni bekötéskor mert később - becsatornázás után - könnyíthet pl. a hibakeresésben.

Ezzel kapcsolatban sok hiba nem volt, bár az egyik kábeltörés - mert persze belefutottam egybe - igencsak megtréfált és hónapokig ! tartott míg rájöttem erről van szó és ezért fordul néha kékképernyőbe a rögzítés. Ugyanis a kamera driver újratelepítésével sokáig megoldódott a probléma ! aminek persze semmi köze egy kontakthibához... Illetve az is előfordult, hogy mikor lecseréltem a tört kábelt egy vadonat újra (RCA adapteres helyett BNC-RCA fordító kábel) a rögzítés többször megfagyott amit nem tudtam másnak csak az új kábelnek betudni, ám ez a hiba pár nap után magától megszűnt és nem jelentkezett többet.



PC

Nem kell atomerőmű. Ezt már az elején szögezzük le. Dual core Celeron 2 GHz 1 GB RAM és elvisz két kamerát gond nélkül. Talán többet is, ezt nem volt módomban kipróbálni még. Persze azért én is biztosra megyek, ezért beletoltam még 2 GB RAM-ot, ne ezen múljon egy robbanó tűzgömb akadásmentes videója. Az egyetlen fura jellegzetessége az UFO-s rendszernek, hogy minden kamerának és az operációs rendszernek külön merevlemez kell. Ha azonos merevlemezre rakjuk a kamerák által rögzített adatokat vagy valamelyik kamera adatait az oprendszer által használt merevlemezre irányítjuk, akkor véletlenszerűen - ami nyilván függ a merevlemez írás-olvasás műveleteitől - le fognak akadni az avi állományok. A meteorok avi-ban rögzített videója azonban kötelező a feldolgozáshoz, tehát a külön merevlemezeket biztosítani kell. Egy meteor - optimálisan meghatározott elő és utó frame-kel - kb. 40 MB helyet foglal magának, ezzel az adattal és ismerve, hogy egy évben (vagy amíg nem szeretnénk törölni) kb. hány meteort foghatunk, kiszámolható a szükséges merevlemez kapacitás.

Az első legnagyobb probléma is a hardware körül adódott. A hibajelenség az volt, hogy kikapcsoláskor a monitorswitch csipogni kezdett. Nem untatok senkit a részletekkel, nem volt egyszerű rájönni...a lényeg...a grabberekben használat után van valamennyi maradék áram, ami a mai 'okos' alaplapokon majdnem! elég feszültséget ad vissza a gépnek ahhoz, hogy elindítsa ha ez a funkció engedélyezve van a BIOS-ban vagy az alaplap így van jumperelve. De csak majdnem, úgyhogy elindítani nem tudja csak próbálja, addig amíg van benne elég feszültség. Ez a próbálgatás akár 1 percig is tarthat ! és sajnos az alaplap áramtalanításával? jár, de legalább is kiüti az RTC alarmot, ami csak áramszünetek esetén (az alaplap áramtalanítása esetén) következik be. Az pedig a gép mindennapi automatikus indításáért felelős, tehát nélkülözhetetlen. A megoldás az alaplap átjumperelése és ezen funkció tiltása a BIOS-ban, de nem mindenhol tiltható a funkció - legalább is nálam nem volt ésszerű - mert ugyanezzel tudom kényelmesen, a billentyűzet power gombjával indítani a rendszert. Szerencsére a nálam működő alaplap portjai 3 nagyobb egységre vannak osztva (jumperekkel) így volt olyan port-csoport amelynél meghagyhattam ezt az elérést.

További gondot okozott, hogy a PCI portra rakott wifis internet pontosan 1 percenként megugrasztja az UFOCapture képét, amitől a rögzítés beindul. Ez szerencsére megkerülhető mert inetrnetre csak két esetben van szükség, először a rendszer indulása után, az órajel szinkronizáláshoz, másodszor a hajnali kép feltöltéshez a honlapra. A kettő között az eszközt letiltom, így nem okoz problémát. Természetesen ezek a feladatok mind automatizáltak, a szoftveres leírásban vannak részletezve.

A legutóbbi gond nem a meteoros rendszer sajátja, bárkivel, bármikor előfordulhat, de ebből is látszik, hogy tényleg ahol lehet ott elromlott valami :) A jelenség az volt hogy az alaplapi led villogott, a gép nem kapcsolt be. Ez a RAM bővítéskor és a délnyugati kamera merevlemezének behelyezése után történt. Szerencsére egy gyors netes keresés után jött a megoldás, meghalt a táp. Volt otthon másik, így jelenleg egy 400W-os táp üzemelteti a rendszert.


Biztonság

Pár szóban a biztonságról... Elsősorban az időjárás viszontagságainak kell ellenállnia a kameráknak, ami egyszerűen orvosolható lehetne, ha találtam volna megfelelő kameraházat. Azonban a közelemben lévő biztonságtechnikai boltban csak két féle batárnagy kameraház volt, így maradt a homemade megoldás. A kis KPC egy lekváros, a nagyobb TT csokiskekszes dobozba került :) természetesen a dobozokat fehérre fújtam. Az objektívek szilikonnal beragasztott mikroszkóp tárgylemezeken keresztül kukucskálnak ki. A fényveszteség olyan minimális, hogy nekem nem is sikerült felfedeznem, olyan mintha a kamerák szabadon lennének. 2017-ben a kamerák házba kerültek, az öt év alatt az addig használt dobozok tökéletesen védték a kamerákat. A házak mágnestalpas konzolon vannak, ami elég erős ugyan, de azért ki is kötöttem jó erősen...amire egy 2015-ös viharban nagy szükség is volt, a nehezebbik TT így is lefordult a helyéről. Párásodással sosem volt gondom, de azért a doboztetők aljára szilikagélt ragasztottam. Külön fűtés a házakban nincs.

A kábeleket már csak esztétikai okokból is becsatornáztam, de a madarak - főleg a szarkák - miatt is rákényszerültem. A kamerák tápja és a grabberek fedett helyre, vízállóvá tett dobozba kerültek, az elhelyezést több éves porréteg dícséri. A PC szünetmenetesen keresztül kapja a tápot, mert - mint feljebb írtam - az alaplap áram nélkül maradása törli az RTC alarm-ot...nem a beállítást, hanem a flag-et, hogy el kellene indulnia a gépnek.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése