Software




Ennek az oldalnak nem célja a különféle programok használatának leírása, csupán a rendszer automatikus működéséhez szükséges programok rendszerét ismerteti, úgy ahogy én raktam össze, melytől természetesen el lehet térni. Ez csak egy a sok lehetséges felépítés közül.

BIOS

A számítógép automatikus elindulásáért felel. Sok programot kipróbáltam, melyek automatikus pc indítást hirdettek, ám használat közben kiderül, hogy ez vagy nem igaz, vagy csak standby illetve sleep állapotból képesek felébreszteni a gépet, teljes leállításból nem. Erre jelenlegi tudásom alapján csak a BIOS képes, annak is az Advanced Power Options menüjében az RTC alarm. Ez azonban egy általunk beírt időpont, ami nem változik, tehát nem követi a naplementék idejét, ezért néha felül kell írni.

Operációs rendszer

32 bites Windows 7 -et használok, bár a sok hiba és tesztelgetés alatt kipróbáltam 64bites oprendszeren is, azon is ugyanígy működött minden. Jelenleg elég a 3 GB RAM ezért választottam ezt a konfigurációt. Az oprendszer indítópultja futtatja az NS-t, ami innen a programok ütemezéséért felel.

NS

Az UFOCapture oldalán található az ingyenesen használható NightSchedular, ami leveszi a vállunról a Nap mozgásához igazított programindítás terhét. A korábban említett - BIOS-ba égetett - indítási időpontra nagyon kell figyelni, hogy bőven az első NS által futtatott job előtt legyen, mert különben összegubancolódhatnak a dolgok. Az UFOCapture indítását a napnyugtához a gép leállítását a napkeltéhez lehet beállítani, ám a napnyugták és kelték szürkületének hossza változik így néha, egy évben kb. 4 alkalommal módosítani kell ezeket az értékeket ha maximálisan ki akarjuk használni az észlelésre fordjtható időt. Innentől az NS által indított sorrendben jönnek a programok:

Nettime

Az első aprócska batch program a számítógép órajelét frissíti az internetről.

sc start w32time 
timeout 3
netsh interface set interface "Local Area Connection" disabled
timeout 3
netsh interface set interface "Wireless Network Connection" enabled
timeout 30
w32tm /resync
timeout 60
netsh interface set interface "Wireless Network Connection" disabled
timeout 3
netsh interface set interface "Local Area Connection" enabled
timeout 3
sc stop w32time
timeout 3

UFOCapture 2

Az NS elindítja a délnyugati kamerát, mivel ez sokkal érzéketlenebb mint a másik, így korábban ad sötét égi hátteret amin a sűrűn keresztül repülő madarak így már nem indítják be a rögzítést. Az UFOCapture szintén rendelkezik olyan beállítási lehetőséggel ami a rögzítés elindítását/leállítását illetve a program és a gép leállítását a napkeltéhez/napnyugtához igazítja. Én csak az előbbit - a rögzítés indítását/leállítását - hagytam a programra, a többi teendőt az NS végzi.




UFOCapture 1

Elindul az északnyugati kamera. A rögzítés indítása - a kamera élesítése - az UFOCapture feladata.

Screenshot

Hajnalban az észlelés végén lefut egy kis IrfanView batch, ami lementi az aktuális monitorképet. Teszteléshez egy jó visszajelzés mert látható rajta a két kamera záróképe illetve az időpontok, ami az esetleges leakadásokat, kifagyásokat jelezheti. Innen derülhet ki ha valamelyik kamerával gond volt az adott éjszakán.

Wifi-on

Ez a batch leválasztja a gépet a belső hálóról és bekapcsolja a wifit az internet eléréséhez.</p> 

FTPmake

Saját programom (Delphi 7) ami létrehoz egy scriptet - sima txt - a WinSCP számára. Az UFOCapture a rögzített meteorokat egy a napi dátumtól függő mapparendszerbe rakja, így az adott nap dátumától függő útvonalról lehet FTP-n feltölteni a képeket. Ezt az elérést frissíti ez a program, illetve az összes FTP parancsot tartalmazza a WinSCP számára, az már csak mint keretrendszer futtatja majd le. Nem csak az új képek felmásolása, de az egy hónapnál régebbi képek törlése a netről is ide van programozva.

WinSCP

Nemrégiben kezdtem használni, mert a teljes honlapot migrálnom kellett, miután az előző domain szolgáltató fizetőssé tette az FTP hozzáférést. Az új oldalon azonban csak passzív módban engedélyezett az elérés, amit a windows natív ftp-je - ami addig scriptből működött - nem tud. Egy pár soros batch indítja és a korábban a delphi programmal legenerált parancsokat futtatja.

Wifi-off

Leállítja a wifi-t (ne okozzon rögzítési problémát a következő induláskor) és felcsatolja a gépet a belső hálóra (ha esetleg napközben akarnék a megosztott mappán keresztül pl. tűzgömb videót átemelni)

Shutdown

Gép leállítása, a Windows shutdown-t indítja.

RED

Remove Empty Directory. Portable program, amit csak évente egyszer kell futtatni és az év közben keletkezett üres mappákat gyomlálja ki a rendszerből. pl. ha egy éjszaka viharos volt, lesz pár villám felvételünk, de meteor egysem...ezeket nyilván kitöröljük - az UFOCapture csak a kiválasztott állományokat törli a mappát nem - és ott marad egy üres mappa...egészen a RED futásáig.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése