2020. március 12., csütörtök

Tűzgömb hangrobbanással

A szlovéniai nappali tűzgömb után két nappal újra kilengett a becsehelyi szeizmogram. 2020. 03. 01-én vasárnap hajnali 4:34 helyi időben zöld tűzgömb szántotta végig az égboltot. A jelenségről sokáig csak egyetlen felvétel volt elérhető a Zselicből. Kitartó munkával órákon át keresve - a környék összes kameráján, sajnos csak a felfénylések láthatók - sikerült a Hajagon elhelyezett meteorológiai kamera képén ráakadni nem csak a nyomvonalra, hanem hullás közben magára a tűzgömbre is. Alább látható a kép melyen ugyanezzel a kamerával készült Vénusz és telehold társaságában látható. Ez utóbbi kettővel szemben azonban a tűzgömb felhős égen hullott, a képen egyetlen csillag sem azonosítható.






Szerencsére mind a két felvétel nagy pontossággal kimérhető (max hiba 0,3 fok, átlag 0,1) azonban ebben az esetben az észlelések síkja közel azonos ! Szerencsére erre is van megoldás, ebben az esetben is meghatározható a nyomvonal.

A tűzgömb 68 km-en fénylett fel és 98 km megtétele után 24 km-en hunyt ki. A belépési sebességéről nincs adat, hiszen csak meteorológiai kamerák fogták meg a jelenséget, azonban a sok kamera kép alapján a felfénylésekből meghatározható a teljes hullás ideje így az átlag sebesség is, ami nagyon alacsony 11,5 km/s. Valószínűsíthetően azért mert a jelenség végén a darabok már csak a szokásos sötétrepülés előtti kb. 5 km/s-al haladtak. A belépés szöge 26,5 fok. Ezek alapján a legpesszimistább számítás szerint 1 kg és max. 4 kg anyag érhette el a felszínt Magyarország határától 5 km-re horvát területen.



Hiába várunk 5 éve egy ekkora hullásra, most a szlovéniai hullás árnyékában nem sok esélyét látom, hogy valaki ezzel foglalkozna. Ezért közzéteszem a szórásmező számítás eredményét...

A nyomvonal vége az N45.945 E17.345 koordinátán volt 23930 méteres magasságban, innen a zágrábi magaslégköri szelekkel és a fenti hullási paraméterekkel számolva a sötétrepülés végén a szórásmező Rusani település közelében van. A piros körök az összes hibával terhelt, a barna körök a legvalószínűbb hullási területet mutatják a térképen látható tömeg kategóriában.




Kérek mindenkit akinek ideje és energiája engedi keresse fel a területet vagy szóljon közeli ismerősének... hátha rátalálnak a hullás egy darabjára.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése