Többen érdeklődtek, hogy mi történik a szórásmezővel (2021.01.29-es hullás) ha más-más paraméterekkel számítom ki a sötét repülést, a lehetséges értékek figyelembevételével. Mivel engem is érdekelt a kérdés - minden esetből tanulok valami újat - ezért lássuk mi történik ha megpiszkáljuk egy kicsit a dolgokat.
Első körben az érdekelt legjobban, hogyan lehetséges, hogy a 35 fokos beesési szög ellenére ilyen kompakt, pár km hosszúságú szórásmező jött létre. Ahogy gyanítottam a magaslégköri szél 'specialitása' miatt történt ez. A szél szinte folyamatosan - az egész sötét repülés ideje alatt - egy irányból fújt kb. északról. A meteor nyomvonala szinte pontosan észak-déli irányú így 'hátba kapta' a szelet. A kisebb darabokat tehát ráfújta a szél a nagyok szórásmezejére... ez egy elég szerencsés eset, hiszen kisebb a keresendő terület.
Az első kép az eredeti számítást mutatja. Paraméterek 31 km-től 27-ig; 50g - 500g; budapesti széllel számolva. Mivel a tűzgömb nem érte el a telehold fényességét és bár ellenálló volt az anyaga valószínűsíthető, hogy több darabra esett a főtömeg, ezért választottam felső határnak az 500g-ot. A képen a kék színűek magasabbról a fehérek alacsonyabbról indultak. A kör alakúak orientáltak, a szögletesek értelemszerűen szögletesebbek. Egy keresésnél az általam preferált keresési mező az lenne, ahol a világoskék - fehér szögletes jelek láthatóak.
Azt biztosan tudjuk, hogy a tűzgömb útja nem fejeződött be 27,7 km-es magasságban. Itt - a legjobb felvételen - elérte a horizonton látható hegyvonulatot, ami kitakarta a hullás további részét. Azonban az a fénygörbéből látszik, hogy sokkal már nem jött lejjebb. A hullás látható vége valahol 25 -23 km-en lehetett. Az egyéb paraméterek piszkálása nélkül, lássuk mi történik ha meghosszabbítjuk a meteor nyomvonalát és 'leengedjük' a darabokat 25 km-re.
Látható, hogy a szórás meghasasodott, kibővült D-DK-i irányban.
De mi történik ha még tovább engedjük, egészen 23 km-es magasságig. Az előző képhez adtam hozzá 27-23km magasságok közötti indítással ezeket a darabokat.
A szórásmező tovább bővült picit déli, de inkább keleti irányban. Az azonban jó hír, hogy nem hatalmas változásról van szó a szórásmező legnagyobb szélessége így is 2 km alatt marad.
Ha tovább bővítjük a szórást a tömeg növelésével egészen 1 kg-ig, sok változás nem történik. Kicsit csúcsosabb és tovább nyúló lett a szórás déli vége. Szinte követi a határvonal görbületét, tehát eshettek ekkora méretű darabok még magyar területre.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése