A legszebb képet a homonnai obszervatórium rögzítette Szlovákiából. http://www.astrokolonica.sk
A 2017.05.16-i (22:54 helyi idő) tűzgömb adatait a Prédikálószékről rögzített és a szlovák csillagvizsgáló all sky kamera képe alapján mértem ki. Sajnos - ahogy már lassan megszokjuk - sem fényesség, sem pontos időadatoknak nem vagyok birtokában, így a tömeg és sebesség számítás eléggé bizonytalan. Szerencsére a Prédikálószékről a kamera hullás KÖZBEN kapta el a tűzgömböt, ezért ha az órája jól jár :) akkor lehet következtetni a teljes hullás időtartamára. Ami biztos... a meteor 87 km magasan izzott fel a légkörben kárpátalja határán, az ukrajnai Oporets felett, beesési szöge 48 fokos volt és 71 km-en keresztül izzott mire elérte kialvási magasságát, ekkor már csak 34 km-re volt a felszíntől, Turka (Ukrajna) felett.
A fényessége és fénymenete alapján, a kialvási magassága alapján és a számított (becsült) sebesség és tömeg értékek alapján hullás valószínűsíthető. A földetért anyag összmennyisége kb. 1 kg. Sajnos minden adat a határon mozog...pontos idő és fényességadatok hiányában nem lehet biztosra megmondani történt-e hullás vagy sem.
A legvalószínűbb, hogy sebessége kb. 19 km/s volt mérete kb. 30 cm a légkörbe lépéskor, tömege pedig kb. 60 kg. Naprendszerbeli pályája Apollo típusú, kisbolygó maradvány, a Mars és a Jupiter között húzódó kisbolygóövből érkezett.
A kialvás utáni sötét repülésből (a meteor kialudt anyagának repülését a magaslégköri szelek erősen befolyásolják) számított szórásmező hegyvidéki, erdős területre esik. Nem sok reménnyel kecsegtet a megtaláláshoz.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése